You are currently viewing Upadłość konsumencka – jak ogłosić?

Upadłość konsumencka – jak ogłosić?

Kryzys związany z pandemią i wojną spowodował, że straciłeś pracę, zlecenia, kontrahentów. Nie jesteś w stanie spłacać swoich zobowiązań. Grozi Ci wpadnięcie w spiralę zadłużenia lub egzekucja komornicza – może doprowadzić do utraty domu, mieszkania i bardzo dużej części zarobków. Do tego, może to doprowadzić do problemów rodzinnych, depresji. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka jest instytucją, która daje możliwość oddłużenia osobom fizycznym, jeżeli są one zadłużone w takim stopniu, który uniemożliwia im samodzielną spłatę długów.

Od czego zacząć?

Podstawową kwestią którą należy wskazać we wniosku jest to, jaka jest nasza sytuacja finansowa i majątkowa. Tak więc, najlepiej zacząć od sporządzenia listy, która będzie zawierać:

  • jakie mamy zadłużenie, wobec kogo i w jakiej kwocie;
  • kto ma u nas długi i w jakiej kwocie;
  • oszacowanie majątku np. nieruchomości, samochód, oszczędności;
  • jakie obecnie mamy przychody np. wynagrodzenie za pracę, zasiłki, renta;
  • jakie mamy koszty swoje i osób które pozostają na naszym utrzymaniu np. czynsz, żywność, leki.

Również należy ustalić, czy w okresie ostatnich 12 miesięcy nie zbyliśmy jakieś nieruchomości, akcji, udziałów w spółkach lub znacznej wartości rzeczy ruchomej, wierzytelności lub innych praw. W celu uwiarygodnienia powyższych kwestii należy wszystko pieczołowicie udokumentować np. zaświadczenie o dochodach, umowy kredytów.

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Po przygotowaniu się, w sposób wskazany powyżej, można zacząć wypełniać wniosek. Formularz wniosku znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Należy pamiętać, by wniosek wypełnić na aktualnym formularzu.

Przede wszystkim należy w nim wskazać sąd do którego należy złożyć wniosek – miejscowo właściwy Sąd Rejonowy w którym znajduje się Wydział Gospodarczy, swoje dane takie jak: imię, nazwisko, PESEL, NIP (jeżeli był nadany 10 lat przed złożeniem wniosku) aktualne miejsce zamieszkania, adres e-mail. Następnie należy wypełnić pola, które dotyczą rzeczy które zebraliśmy w akapicie Od czego zacząć?

Kolejnym etapem, bardzo ważnym, jest uzasadnienie wniosku. Opisujemy w nim, w szczególności wszystkie okoliczności, które doprowadziły do tego, że straciliśmy płynność finansową; obecną sytuację życiową np. choroba, dzieci na utrzymaniu; możliwości zarobkowe oraz inne okoliczności które uważamy, że są ważne i uzasadniają nasz wniosek. Więcej jak uzasadnić wniosek o upadłość konsumencką tutaj.

Na koniec do wniosku wraz z odpisem dołączamy wszystkie dokumenty, które zebraliśmy, podpisujemy, opłacamy w kwocie 30 złotych i składamy w sądzie.

Poważnie się zastanów!

Przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej radzimy się poważnie zastanowić czy warto. Tutaj wskazujemy jakie niesie zagrożenia i korzyści ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Najlepiej skonsultować tą kwestię z profesjonalistami, którzy ocenią daną sytuację indywidualnie.

Kamil Ortyński
prawnik, junior associate

Jeżeli potrzebujesz pomocy w temacie upadłości konsumenckiej zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem + 48 660 533 688, e-mail: biuro@andrykiewicz-kancelaria.pl lub poprzez formularz kontaktowy: