You are currently viewing Co z mieszkaniem po upadłości konsumenckiej?

Co z mieszkaniem po upadłości konsumenckiej?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej niesie za sobą wiele korzyści, lecz również wiele wad. Chyba największym minusem upadłości konsumenckiej jest to, że prawdopodobnie po jej ogłoszeniu stracisz mieszkanie lub dom. W tym wpisie opiszę, na jakich zasadach po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, posiadane przez Ciebie mieszkanie lub dom zostanie zbyte na poczet Twoich długów.

Mieszkanie a masa upadłości

Lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny, w którym zamieszkuje osoba ogłaszająca upadłość konsumencką, a konieczne jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych tej osoby i osób pozostających na jego utrzymaniu wchodzą do masy upadłości, a z sumy uzyskanej z jego sprzedaży wydziela się upadłemu kwotę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w tej samej lub sąsiedniej miejscowości za okres od dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy.

Powyższą kwotę na wniosek upadłego, określa sędzia-komisarz, biorąc pod uwagę potrzeby mieszkaniowe upadłego, w tym liczbę osób pozostających na jego utrzymaniu, zdolności zarobkowe upadłego, sumę uzyskaną ze sprzedaży lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego oraz opinię syndyka. Na postanowienie sędziego-komisarza przysługuje zażalenie.

Na poczet powyższej kwoty, sędzia-komisarz może przyznać upadłemu zaliczkę, jeżeli fundusze masy upadłości na to pozwalają, a opuszczony przez upadłego lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny nie został jeszcze zbyty.

Czy zaraz po ogłoszeniu upadłości trzeba wyprowadzić się z mieszkania?

Z dniem ogłoszenia upadłości tracisz prawo zarządu oraz możliwość korzystania z mienia wchodzącego do masy upadłości i rozporządzania nim. Sędzia-komisarz określa zakres i czas korzystania z mieszkania przez upadłego lub osoby mu bliskie, którzy w dacie ogłoszenia upadłości zamieszkiwali w mieszkaniu znajdującym się w lokalu lub w budynku wchodzącym do masy upadłości.

To oznacza, że do czasu sprzedaży w większości przydatków, sędzia-komisarz do czasu sprzedaży nieruchomości oraz znalezienia przez Ciebie lokalu zastępczego, pozwoli Ci mieszkać do tego czasu w mieszkaniu

Czy udział w nieruchomości wchodzi w skład masy upadłości?

Jeśli jesteś współwłaścicielem domu lub mieszkania, to w skład masy upadłości wchodzi również udział w takiej nieruchomości. Zazwyczaj nikt nie będzie zainteresowany zakupem takiego udziału. W takiej sytuacji, syndyk może złożyć wniosek o wyłączenie takiego udziału w mieszkaniu z masy upadłości.

A co się dzieje z wspólnym małżeńskim mieszkaniem?

Tutaj opisujemy szerzej co się dzieje z majątkiem objętym wspólnością majątkową małżeńską.

Poważnie się zastanów!

Przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej radzimy się poważnie zastanowić czy warto. Tutaj wskazujemy jakie niesie zagrożenia i korzyści ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Najlepiej skonsultować tą kwestię z profesjonalistami, którzy ocenią daną sytuację indywidualnie.

Kamil Ortyński
prawnik, junior associate

Jeżeli potrzebujesz pomocy w temacie upadłości konsumenckiej zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem + 48 660 533 688, e-mail: biuro@andrykiewicz-kancelaria.pl lub poprzez formularz kontaktowy: