You are currently viewing Jak uzasadnić wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Jak uzasadnić wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Prawo upadłościowe wymaga by we wniosku o ogłoszenie upadłości zostały wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie. Nie biorąc tylko pod uwagę powyższego wymogu ustawowego, również z praktycznego punktu widzenia dobrze napisane uzasadnienie, ma duży wpływ na skuteczność wniesionego wniosku.

Co napisać w uzasadnieniu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

W uzasadnieniu powinniśmy wskazać, w szczególności wszystkie okoliczności, które doprowadziły do tego, że straciliśmy płynność finansową; obecną sytuację życiową np. choroba, dzieci na utrzymaniu; obecne możliwości zarobkowe oraz inne okoliczności które uważamy, że są ważne i uzasadniają nasz wniosek.

Co to jest uprawdopodobnienie?

„Uprawdopodobnienie oznacza uzasadnienie zgłoszonych twierdzeń, dające przekonanie o ich prawdopodobieństwie, będące wynikiem postępowania zmierzającego do poznania rzeczywistości, ale bez zachowania szczegółowych przepisów o postępowaniu dowodowym.” (Postanowienie SO w Szczecinie z dn. 20.10.2015, VIII Gz 133/15)

Oznacza to, że nie musimy w szczególny sposób udowadniać naszych twierdzeń przewidziany w przepisach o postępowaniu dowodowym, ale też należy pamiętać że nie jesteśmy całkowicie zwolnieni z przedkładania jakichkolwiek dowodów potwierdzających nasze twierdzenia. Tak więc na przykład, by uprawdopodobnić że chorujemy wystarczy przedłożyć zaświadczenie lekarskie zamiast powoływać biegłego.

Co należy wykazać?

W uzasadnieniu przede wszystkim należy wykazać, że nie doprowadziliśmy do swojej niewypłacalności lub istotnie nie zwiększyliśmy jej stopnia w sposób celowy, np. przez trwonienie majątku oraz celowe nieregulowanie zobowiązań, ponieważ w przeciwnym razie sąd wyda postanowienie o odmowie ustalenia planu spłaty wierzycieli albo umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli lub warunkowego umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli.

Praktyczna wskazówka

Radzimy, by uzasadnienie było napisane dość zwięźle (maksymalnie 1-2 strony A4, oczywiście można napisać więcej jeżeli to uzasadniają okoliczności), wskazywało najistotniejsze okoliczności motywujące nasz wniosek. Dlaczego? Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej rozpatrują sądy gospodarcze, które są obciążone dużą ilością spraw. Jeżeli oszczędzimy pracy sędziemu, wniosek zostanie szybciej rozpatrzony.

Poważnie się zastanów!

Przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej radzimy się poważnie zastanowić czy warto. Tutaj wskazujemy jakie niesie zagrożenia i korzyści ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Najlepiej skonsultować tą kwestię z profesjonalistami, którzy ocenią daną sytuację indywidualnie.

Kamil Ortyński
prawnik, junior associate

Jeżeli potrzebujesz pomocy w temacie upadłości konsumenckiej zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem + 48 660 533 688, e-mail: biuro@andrykiewicz-kancelaria.pl lub poprzez formularz kontaktowy: