You are currently viewing Zagrożenia i korzyści ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Zagrożenia i korzyści ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Znajdując się w trudnej sytuacji finansowej myślisz, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej będzie rozwiązaniem twoich problemów. Niewątpliwie ogłoszenie upadłości konsumenckiej może pozwolić nam wydostać się z problemów finansowych, lecz też może nieść za sobą wiele zagrożeń. Zanim to zrobisz, należy dobrze się nad tym zastanowić.

Zalety upadłości konsumenckiej

Podstawową zaletą ogłoszenia upadłości jest oddłużenie, czyli uwolnienie się od długów.
W chwili wydania, przez sąd, postanowienia o umorzeniu zobowiązań, wierzyciele nie będą mogli się domagać twoich zobowiązań objętych postępowaniem upadłościowym.

Kolejną zaletą jest tzw. „święty spokój”. Problemy finansowe rodzą problemy psychiczne
tj. nieustanny strach, depresję. Ciągle w skrzynce pocztowej odbieramy listy od wierzycieli, nachodzą nas windykatorzy, komornik. W chwili ogłoszenia upadłości konsumenckiej, problemy związane z kontaktem z wierzycielami przejmuje syndyk.

Wszystkie postępowania egzekucyjne i sądowe dzięki upadłości konsumenckiej zostają zawieszone oraz wszelkie egzekucje komornicze podlegają umorzeniu.

Sąd ustalając plan spłaty wierzycieli rozkłada zobowiązania na raty. Przy tym bierze pod uwagę twoje możliwości zarobkowe, konieczność twojego utrzymania i osób pozostających na twoim utrzymaniu oraz wasze potrzeby mieszkaniowe, wysokość niezaspokojonych wierzytelności. To znaczy, że sąd nie pozwoli na to, by te raty były ponad twoje możliwości finansowe.

Wady upadłości konsumenckiej

Największą wadą ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest utrata posiadanego majątku. Oddłużenie niestety też polega na tym, że syndyk gromadząc środki na spłatę wierzycieli, w skład masy upadłościowej (majątek przeznaczony na sprzedaż, a środki z tego zostaną przeznaczone na spłatę długów) „wciąga” wszystkie składniki naszego majątku tj. np. komputer, samochód, mieszkanie/dom, a także udziały w spółkach czy wynagrodzenie za pracę.

Boisz się utraty dachu nad głową? Tutaj opisujemy co w sytuacji gdy syndyk sprzeda twoje mieszkanie, by spłacić wierzycieli.

W chwili ogłoszenia upadłości konsumenckiej, majątek małżonków pozostający w ustroju wspólności majątkowej, wchodzi w skład masy upadłości, a jego podział jest niedopuszczalny. To oznacza, że małżeńska wspólność majątkowa, powoduje że z majątku małżonka syndyk będzie mógł zaspokajać wierzycieli.

Kolejną wadą jest utrata możliwości ogłoszenia przez kolejne 10 lat upadłości konsumenckiej. Co do zasady sąd oddala wniosek jeżeli w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości w stosunku do upadłego prowadzono postępowanie upadłościowe, w którym umorzono całość lub część jego zobowiązań.

Podsumowanie

Jak widać, podjęcie decyzji o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, nie jest łatwe, ponieważ się wiąże z poważanymi konsekwencjami nie tylko dla nas, ale też dla naszych najbliższych. Również jeżeli się na to zdecydujesz, musisz się liczyć z długotrwałym postępowaniem oraz ze skomplikowaną procedurą. Nierzadko niestety jest to najlepsze rozwiązanie.

Często bywa tak, że robiąc rachunek zysków i strat, lepszym rozwiązaniem jest np. porozumienie się z wierzycielami, restrukturyzacja kredytu w banku. Najlepiej skonsultować tą kwestię z profesjonalistami, którzy ocenią daną sytuację indywidualnie i pomogą wybrać najlepszą ścieżkę wyjścia z trudnej sytuacji.

Kamil Ortyński
prawnik, junior associate

Jeżeli potrzebujesz pomocy w temacie upadłości konsumenckiej zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem + 48 660 533 688, e-mail: biuro@andrykiewicz-kancelaria.pl lub poprzez formularz kontaktowy: